СПЕЦІАЛЬНИЙ ДОЗВІЛ НА КОРИСТУВАННЯ НАДРАМИ

Згідно Кодексу України «Про надра», надра в нашій державі знаходяться у власності народу і доступні виключно для користування ними. Документом, який може реалізувати таке право для фізичної чи юридичної особи є Спеціальний дозвіл на користування надрами, рішення про видачу якого приймає комісія Держгеонагляду.

Облік виданих дозволів ведеться державним науково-виробничим підприємством «Геоінформ України» - організацією, яка займається збором, аналізом, зберіганням, видачею у користування інформації , що отримана від геологічного вивчення надр і їх використання.

Порядок отримання спецдозволу

Порядок отримання спецдозволу регламентує постанова Кабінету Міністрів України № 615 «Про затвердження Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» від 30.05.2011 року. Дозволи надаються переможцям аукціонів, а також без проведення аукціонів у випадках передбачених пунктом 8 цієї постанови.

Додаток 1 цієї постанови визначає порядок документів, що подаються для отримання спецдозволу без проведення аукціону, а саме:

  • заява;
  • копія паспорту та реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • погодження органів місцевої та центральної влади (або їх засвідчені копії);
  • засвідчена копія дозволу на спеціальне водокористування (для родовищ підземних вод);
  • письмовий опис ділянки надр;
  • деталізована програма робіт з надрами (мета, обсяги, терміни, вартість), для обґрунтування необхідності їх використання із зазначення потужностей підприємства;
  • географічні додатки.

Якщо дозвіл надається без проведення аукціону, то справляється збір, який обраховується відповідно до «Методики визначення початкової ціни продажу на аукціоні спеціального дозволу на право користування надрами» № 1374 від 15.10.2014 і становить 1% від ціни продажу такого дозволу на аукціоні. Перед отриманням дозволу надрокористувач укладає з органом з питань надання дозволу угоду про користування надрами, яка містить програму робіт і оформлюється як додаток. Згодом така угода затверджується Держгеонадрами.

Підприємства, які зобов’язані отримати спецдозвіл на користування надрами

Згідно ст.23 Кодексу України «Про надра» окремі землевласники і землекористувачі в межах своїх земельних ділянок, зобов’язані отримати спеціальний дозвіл на користуватися надрами у разі якщо водозабір для господарських і побутових потреб перевищує 300 м3 на добу, а видобуток корисних копалин сягає глибини розробки більше 2 метрів. При цьому застосування спеціальних технічних засобів, які можуть негативно впливати на навколишнє середовище, має бути погоджене з місцевими органами влади.

 

За порушення правил використання надр передбачена кримінальна відповідальність (ст. 240 Кримінального кодексу України), що карається штрафами (від трьохсот до семисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян), позбавленням або обмеженням волі (до 8 років) залежно від наслідків довкіллю, а також життю і здоров’ю громадян.